Koniec Roku Szkolnego za

Wizyta we Francji_14-20.05.2017

 

„All different but all the same – being a Newropean citizen” to nazwa projektu realizowanego przez Gimnazjum nr 4 im. ONZ we Włocławku w ramach programu Erasmus Plus. Trzydziestu uczniów i sześcioro nauczycieli rozpoczęło pracę w projekcie we wrześniu 2015 roku.

Głównym celem projektu było uświadomienie młodzieży, jak ważne jest funkcjonowanie w społeczeństwie wolnym od uprzedzeń, rasizmu, dyskryminacji, ksenofobii oraz stworzenie wizji idealnej, efektywnej i przyjaznej dla uczniów szkoły. W ciągu dwóch lat uczestniczyliśmy w sześciu wizytach projektowych.

Jako pierwszą odwiedziliśmy szkołę koordynującą w Marlenheim we Francji, pracując nad tematem stereotypów oraz tradycji. Kolejne wizyty to: Kungsbacka-Szwecja, gdzie porównywaliśmy systemy edukacyjne w poszczególnych szkołach partnerskich oraz Gernika – Hiszpania, problemy i obawy współczesnych nastolatków. W listopadzie 2016 roku gościliśmy Francuzów, Hiszpanów, Niemców oraz Szwedów w naszej szkole pracując nad tematem ksenofobii, dyskryminacjii przemocy wśród nastolatków. W marcu tego roku byliśmy w Teterow – Niemcy, gdzie tematem przewodnim była przedsiębiorczość i przyszła aktywność zawodowa. Ostatnia wizyta podsumowująca projekt odbyła się ponownie w Marlenheim – Francja. W dniach 14 – 20 maja 2017 roku odwiedziliśmy instytucje europejskie w Strasburgu. Byliśmy w Parlamencie Europejskim. Podczas tej wizyty zaprezentowaliśmy nasz projekt eurodeputowanym z poszczególnych krajów, w tym Pani europoseł Danucie Jazłowieckiej. Spotkaliśmy się również z przedstawicielami Rady Unii Europejskiej, gdzie uczniowie przedstawili swoje stanowisko dotyczące przemocy rówieśniczej, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy. Na podstawie tych wszystkich działań uczniowie z krajów partnerskich stworzyli wizję idealnej szkoły. 

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Jesteśmy przekonani, że wpłynął na poszerzenie wiedzy i rozwinął umiejętność porozumiewania się między rówieśnikami z różnych kręgów kulturowych.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć>>>

>>>Doradztwo zawodowe<<<

>>>Charities+<<<